شنبه، 20 اسفند، 1384

بسیاری از همکاران به بعضی از سوالات شبهه غلط بودن وارد کرده اند که من در دفاع از صحت این سوالات با پاسخ این سوالات را بیان می کنم .قبل از این من سوال ای سی تی روان پزشکی را اصلاح می کنم .این سوال علی رغم نظر اولیه اینجانب صحیح است !زیرا من در بررسی بیشتر متوجه شدم یکی از اندیکاسیون های ای سی تی در افسردگی بیداری صبحگاهی است که زیرکانه در سوال طرح شده در انتهای سوال نیز ذکر کرده بیمار کاتاتونیا وافکار خودکشی ندارد که عبارت اخیر به این معنی است که بیمار ای سی تی اورژانسی نیاز ندارد ولذا حتما رضایت وی الزامی است .

*نوزاد 7 روزه ای که از 2 روز پیش دچار تورم پری اربیتال وترشحات آبکی مایل به زرد شده است در سی بی سی ائوزینوفیلی دارد کشت ترشحات و خون منفی است تست آنتی بادی فلورسانت بر روی نمونه گرفته شده از ملتحمه برای ارگانیسم عامل بیماری مثبت است مناسب ترین درمان ؟

آزیترومایسین خوراکی و سولفانامید موضعی

اریترو مایسین خوراکی و سولفانامید موضعی

آزیترو مایسین خوراکی و تتراسیکلین موضعی

سولفی سوکسازول تزریقی و تتراسیکلین موضعی

بیمار با شواهد تست دچار کنژکتیویت کلا میدیائی شده است .در کتاب نلسون آمده :"اگرچه درمان موضعی کنژکتیویت کلامیدیائی به کمک سولفانامید موثر است لیکن اریترومایسین یا سولفی سوکسازول خوراکی نیز باید اضافه شود تا کنژکتیویت و پنومونیت هم درمان شود "دوستان وارد کننده شبهه معتقدند چون آزیترو مایسین بر کلامیدیا نیز موثر است پس جواب الف هم صحیح است .اما در نلسون آزیترو مایسین را فقط برای درمان عفونتهای تناسلی بدون عارضه موثر دانسته است .لذا پاسخ صحیح فقط "ب" است .

8مرد 30 ساله با نعوظ مداوم بدون تمایل جنسی که از 8 ساعت پیش شروع شده و از درد آلت شاکی است .اقدام مناسب ؟

به طور اورژانسی بایستی تحت شستشوی کورپوس کاورنوس قرار گیرد ودر صورت عدم پاسخ جراحی

بیمار بستری شده ودر صورت عدم بهبود با مسکن و انما با اب یخ تا 24 ساعت اقدام به جراحی شود

همکاری گفته :"در سئوال پریاپیسم طبق رفرانس اول انمای اب یخ سپس در صورت عدم پاسخ در عرض چند روز جراحی

عرض شود در کتاب بطور صریح از اورژانسی بودن این کار و کشیدن خون از جسم غاری یاد شده است .مورد "ب " فقط برای آماده کردن بیمار برای کشیدن خون از جسم غاری در چند دقیقه اول می تواند کارا باشد نه انتظار 24 ساعته !

آقای 55 ساله با سابقه عفونت ادراری مکرر و دردهای مزمن ناحیه پرینه مراجعه می نماید با شک به پروستاتیت باکتریال مزمن کدام رژیم درمانی را توصیه می نمائید ؟

سفیکسیم 4هفته

نیتروفورانتوئین 12 هفته

کوتریموکسازول 8 هفته

سیپروفلوکساسین 12 هفته

بعضی از همکاران به این سوال ایراد وارد کرده اند که نیتروفوراتوئین 12 هفته نیز صحیح است اما در رفرنس می خوانیم که :

"درمان با فلورو کینولونها شامل سیپروفلوکساسین و اوفلوکساسین به طور قابل توجهی نسبت به سایر آنتی بیوتیکها موفقیت آمیز تر است .این داروها باید 12 هفته تجویز شود .مبتلایان به سیستیت حاد مکرر که درمان در آنها با شکست مواجه شده است باید تحت درمان طولانی با آنتی بیوتیکها (معمولا سولفونامید ها و یا تی .ام .پی یا نیتروفورانتوئین )به منظور از بین بردن علائم واستریل نگه داشتن ادرار قرار گیرند ."-هاریسون -

توجه می کنید که اساس درمان همان سیپروفلوکساسین 12 هفته است و به منظور درمان عفونت ادراری و در صورت عدم پاسخ نیتروفورانتوئین یا کوتری موکسازول طولانی مدت می دهیم . این سوال در بخش عفونی مطرح شده و ما آن را بر اساس هاریسون پاسخ دادیم ولی در ارولوژی اسمیت نیز این مطلب تقریبا عین همین مطلب بیان شده و فرقی نمی کند .

"اگر با وجود درمان کافی بیمار بهبود نیابد و عفونت مکرر روی دهد می توان از درمان سرکوب کننده کوتری موکسازول 1قرص روزانه یا نیتروفورانتوئین یا سیپروفلوکساسین استفاده کرد "-ارولوژی اسمیت -

اینجانب 2 سوال زیر را در رفرنس نتوانستم به طور واضح پیدا کنم .از دوستان و همکاران خواهش می کنم اگر در رد یا تائید این دو سوال یا اینکه آیا این 2 سوال با رفرنس قابل پاسخگوئی است یا نه ؟ مطلب بنویسند .

کدامیک از فاکتورهای پیش بینی کننده مرگ ناگهانی بعد از انفارکتوس میوکارد نیست ؟

2-مرد 25 ساله ای 10 روز بعد از بازگشت از سفر آفریقا با تب و لرز تکان دهنده مراجعه کرده است در معاینه آنمی مختصر و طحال قابل لمس و در اسمیر خون محیطی در داخل گلبولهای قرمز رینگ و تروفوزوئیت های باند شکل دیده می شود کدامیک از پلاسمودیومهای زیر محتمل تر است ؟

اوال                 مالاریه                           ویواکس                                 فالسیپاروم

/ 0 نظر / 49 بازدید