شانس قبولی (۲)

نوشته قبلی ما در مورد انتخاب رشته و شانس قبولی اعتراضات زیادی به همراه داشت از جمله دوستی که می گفت :

آخرین رتبه قبولی لوکس در سهمیه آزاد ۲۳۰ آخرین رتبه قبولی لوکس در سهمیه خانمها ۱۴۰ مطلب فوق با استفاده از تجربیات بنده در ۴ سال امتحان دادن بوده است تجربه بنده بهتر از حساب و کتابهای الکی جنابعالی اس

لازم به تذکر است امسال با سال ۸۱ و حتی ۸۲ تفاوتهای زیادی دارد :اولا لوکس برای مناطق محروم به کلی حذف شده است و همچنین ۲۵ ٪ اضافه سهمیه داریم .که این خود سهمیه آزاد را برای این رشته ها ۱۰۰ نفر و رتبه آخرین فرد قبولی لوکسها را ۱۵۰+-۱۰۰ نفر اضافه می کند .

 اما در مورد رشته های دیگر (با تقسیم بندی اینجانب که ممکن است با تقسیم بندی بعضی ها متفاوت باشد ولی برای ۸۰٪ داوطلبان صحت دارد ).مسئله سوء تفاهم رتبه ۱۶۵۰ است که البته من دو اشتباه نمودم

۱-عدم حذف ۱۰۰ نفری که علی رغم نمره های بالاتر این رشته ها را انتخاب می نمایند مثل دوستی که می گفت :

ایا به نظر شما طب هسته ای جز غیر لوکسهاست یعنی من که با رتبه کل۲۶۱ انتخاب اولم طب هسته ای است اشتباه کرده ام؟

نه خیر عزیز. این یک تقسیم بندی کلی است  ولی تصور می کنم ۸۰٪ افراد این طور محاسبه کنند  وگرنه امسال بارتبه ۱۵۹ انتخاب اولشان روان است یا درسال قبل با رتبه های از این  بهتر انتخاب اول طب فیزیکی داشته اند .همین انتخابها ست   که معادلات را به هم می ریزد و من تعداد این افراد را ۱۰۰ نفر در نظر گرفته ام .

۲- من ظرفیت این رشته ها را که ۶۳۷ نفر است در سمهیه ازاد تقسیم نکردم  و لذا باید ۳۰۰ نفر از رتبه مذ کور کم کنم که با این حساب آخرین رتبه مذکور برای این رشته ها باید حول وحوش ۱۲۵۰ باشد .

 وانگهی این یک قانون احتمالات است و ما با یک طیف رشته شهر مواجه هستیم و لذا ممکن است کسی با رتبه ۱۱۰۰ جراحی کاشان قبول شود و فردی با رتبه ۵۰۰ جراحی تهران یا روان تهران قبول نشود .

در مورد سهمیه خانمها من تعداد قبولی لوکسها  در این سهمیه را ۶۰ نفر اعلام کردم ورتبه قبولی در این رشته ها مطمئنا بالا تر است .اگر کسی در مورد سهمیه نسوان تجربه یا اطلاعی دارد کامنت بگذارد .

بحث بعدی ما در مورد اینده شغلی رشته ها ست .از دوستان می خواهم تجارب و اطلاعات خود را برای ما ارائه نمایند تا با هم بحث نمائیم . چون چند نفر  از دوستا ن در این مورد سوال داشته اند . با تشکر از همه شما

/ 0 نظر / 99 بازدید